nedeľa 19. októbra 2014

"Sezóna" 2014

Tak a je to za nami. Sezóna bledšia než sneh ktorý sa v zime neukázal. Už to bolo zrejme predzvesťou neobvyklého leta, ale že by až takého?? Tie tri mesiace na ktoré sa najviac spoliehame, boli plné rozporov. Na jednej strane by sa dala zrážková činnosť prirovnať k  tropickému monzúnu, na druhej strane sa uletel nový (neoficiálny) svetový rekord, európsky v kat en-b atp, čo zase značí že až tak zlé to nebolo. A veru nebolo ale čo keď vyšlo iba pár dní?  Vraj na väčšine územia bolo horúcich dní menej než desať a tropických (nad 30°C) asi ani nebolo (hovoril Iľko v Počasí)
 Ešte šťastie že sme boli s bratm v Keni, kde sa lietalo toľko, čo ostatný chodia do roboty, teda každý deň, osemhodinovky, od rána do večera. Krása, akú lepšiu brigádičku si môže študentík-pilotík ako ja priať???

Návrat do Európskej hmly, dažďa a povinností boli hotové muky. Len pri vyklesávaní na letisko, sme išli 10 000m v súvislej vrstve oblačnosti. Na letisku zelená tráva a dážď.... v januári?!
----

Veľká noc: jedna z mála možností, byť niekoľko dní mimo školy a polietať si. Ale počasie nám neprialo ani vtedy. Teda ako ako komu. Na Donkoch bolo 18.4 viac ako mrte mimozemšťalov ale zahamovala nás deka valiaca sa z východu a silný vietor. Takže žiadne slávne trojuholníky.
Ďaľšie dni boli už búrečky. TEda hlavne cez voľné dni. Samozrejme cez týždeň to fungovalo krásne, ale niekto musí aj do roboty chodiť abo študuje niečo poriadne tak si nepoveje.----V máji vyšlo pár dní, ale silno fúkalo.To čo sa dalo, som pogebril.
Napríklad: Súču i Donovaly-kráľovka a späť
Najhoršie bolo to, že sa často mraky zlievali do stratocumulov, kvôli vysokej vlhkosti.


---  Začiatkom júna udrelo to najlepšie počasie v za posledné roky v Alpách, ja som sa rozhodol, že budem skúšať pokoriť minuloročný trojuhas tu na rodnej hrude. Dovalila sa na Donovaly aj česká partička s podobným úmyslom. Rekord sa udržal, ale len veľmi tesne. Ale predsa, Charlie lieta už zopár rokov, nie ako ja :D

V Alpách padol svetový rekord ktorý sa len tak neprekoná, je totiž o skoro 50km dlší ako predchodca, absolútna špica!
---

 HIKEFLY Alpákmi: po týždni neustáleho dažďa, stráveného na chate v švajci, vydávam sa snívať svoj sen. Za podporu ďakujem Zajo-vi, Gradientu, Skybeanu i Dušanovi Sládekovi, Čubovi za finančnú i materiálnu podporu tohto podniku. 30kilo na chrbát a poďho. Keďže mi nikto nechcel požičať ľahkú sedačku a prašule na to som nemal :D. Počasie mi nakoniec vyšlo, ale neposlúchalo koleno, chrbát ani plecia. I keď som to nezmákol, rozhodne som sa mnohému naučil.

Zničený a deprimovaný, uboľený a smradľavý som celkom rád že som doma. Močiare, údolky, hlad a samota. Silná skúsenosť, síce nie pekná ale silná. Odkladám druhý pokus na inokedy, pravdepodobne až  na ďalšiu sezónu.


---


 Ostatok "sezóny"som strávil na pár pretekoch (MSR, SERIAL CUP)a v zúfalstve nad neletovými dňami. Vytvorila  sa veľká výš nad Ruskom, ktorá sa presúvala medzi Fínskom až Uralom, ktorá u nás spôsobovala veľmi zlé počasie typu: buď sme boli v búrkovom sektore, alebo sa kus stiahla a zo západu prifrčala druhá, ale strašne malá, prvý deň silný vietor zo SZ,S a druhý deň J-JV a búrky, večer ďalšia fronta, alebo sme jednoducho boli v níži a čau párky :D
Takže august o ničom, nikdy to nestihlo poriadne vyschnúť takže väčšinou to bolo samé trápenie. Pochopil som však mnohým súvislostiam v počasí, v širšom, európskom meradle. Veľmi veľa toho popísali i na SHMÚ, odporúčam:
Dokonca v Slovinsku sa uletel iba jeden TASK! V Slovinsku?!?! Kde sa lieta skoro furt!
Kvôli počasiu....

 

---  V septembri ešte nesklamali Dolomiti, z firmy sme boli na výstave Fassa Expo, fotiť do katalógov a keďže som nemal čas na CC počin, ani som sem nepísal. Ale bolo nádherne, fantasticky. Pristátie na Marmoške ako prvý v ten deň, prvý raz v Dolomitoch bol proste mega pocit. A vidieť tých chlopákov s cepínmi, mačkami a batohmi ako ufučane posúvajú svoje telesné schránky na túto bránu do nebies, pritom stačilo 20 minút šikovnosti a vedomostí okolo počasia a bol som hore.
Čo dodať? Toto leto bolo viacej ako biedne, nad tým som plakal nie len ja. Ale nevadí, to znamená že budúce sa hádam umúdri. Hlavne sa všetci dovaľte na VYHLASOVANIE VÝSLEDKOV už tento piatok-sobotu. 

Nakoniec ešte chcem pochváliť bratka za skutočne parádnu robotu, teda Aspen5. Už v Afrike mi nakladal na rýchlosti a síce ešte čosi trvalo kým sa dostal na testy, výsledky v pretekoch i počas pobiednej sezóny v našich podmienkach svedčia o kvalitách. A nieje ich málo:

Aspen5 won Sport class of the CANUNGRA CUP
Eduardo Senger with Aspen5 won Sport class of the CANUNGRA CUP 2014 in Australia. Congratulations!

Aspen5 won the Serial Cup
It was just one task but pure race on the Serial Cup 2014 and Radek Večeřa with Aspen5 won it. Five more Aspens in top 10. Big congratulations!

Aspen5 on German Open
Petr Chromec with Aspen5 finished 8th on the German Championships just after high performance EN D´s. Congratulations!

Another success for Aspen5
Gradient pilots dominated in sport class during Slovak PG Championship 2014. 1st place Juraj Koreň, 2nd Cyprián Koreň and 3rd Stanislav Mayer. All flying Aspen5. Congratulations!
 Za pár mesiacov čo je na trhu si myslím, celkom pekná premiéra. Som zvedavý, čo sa udre túto zimu u protinož(let)cov

a také bokovky:
Standa Mayer s Aspenom skončil na X-pyre na 4.tom mieste!
http://www.xcontest.org/2014/cesko/prelety/detail:petrch/27.6.2014/08:34 Chromčákové pecky v Čechách
http://www.xcontest.org/2014/cesko/prelety/detail:petrch/13.6.2014/08:31
http://paraglidingkurz.sk/#   Hrivnákov report...


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára