pondelok 21. decembra 2015

Pyšné š-quarky


 To bol zase kombinovaný podnik...aj cesta k nemu bola hodne vyšperkovaná a nakoniec to ani nevyšlo tak ako by sme si priali. Začína to v sobotu ránko. Stopom z Kremnice do ZA, na prednášacie Ďurifukovo odpanenie na Rock Summits session. Máme celkom šťastie aj so spolustopárom Ondrejom (ktorý má mimochodom všetko žrádelko na môj výlet do Tatier v bágli), odsýpa to perfekne, za Hodinu aj pol sme v ZA. Svetlým bodom bol svetlý mercedes ja neviem taký ten SUV. Keruje slečna ktorá sa dobrovoľne priznala že je povolaním dcéra :). Autíčko bola kúpiť v BB a má pol dňa, ešte na tých dočasných značkách....to sa mi ešte nikdy nestalo. Našťastie už mám nejaké tie stopárske skúsenosti a viem že má kufor na gombík....frajerina no.

  V ZA je to pecka, musel som ale mať čosi pod klobúkom aby som sa nehanbil ako malý...možno to na mne aj bolo vidno...dve pivá sú tak akurát. Predomnou prezentoval svoje výkony iba 14 ročný majster rodnej hrudy v obtiažnosti, bouldre a ja neviem v čom ešte. Len tak ďalej a chválihodné je aj to že nabral odvahu to pred ľuďmi prezentovať...nie je to joke.
 Idem na rad ja, uff... je to nakoniec prča, občas sa aj voľakto zasmial, občas som aj z cesty hovoril...nuž na prvý raz to nebola úplná skaza. Pár jokeou som ešte v rukáve mal, lež v polovici mi poštový holub príde, vraj "koľko ešte". Nuž keď sa ma opýtate na počasie, lietanie a moje zážitky, treba očakávať že keď sa rozkecám, len tak skoro neprestanem....(viď tento blogeris :D)
,

    Na prednáške som si aj zánovné š-quarky zaobstaral...joooj to sa bude mlátiť s takými decentnými motyčkami, ani med! A majú byť na čo pyšné, bo sú parádne...tým nechcem dehonestovať motyky čo som mal požičané... :D

  Po prednáške mastíme s M&M (Mária a Marek) na Tatry. O pol deviatej vyskakujeme v Smokovci a peľášime na Zamkovského, bo na Teryne milovanej spí 50 ľudí a z toho polovica na zemi. Stretáme nového parťáka, pre tento prípad ho nazvem "chalaň". posrandujeme dochuti.


  Na Teryne sme s východom slnka, vytiahlo to aj oslávencov z chaty, každý v hnáte foťák, tak isto ako aj my. Užívajú nádherný začiatok dňa.
  Chytro sa nachystáme a ideme do nástupu. Trošku sa začínajú kryštalizovať rozdiely v kondičke. Ja som lezec jalový ale minimálne nachodené a nabehané mám aspoň čosi, to isté M&M akurát že jalový nie sú. Náš posledný článok sa potí v páperke celý žľab a zabudol si dobrať vody. Do lezenia sme kvôli tomu nastúpili o POL DESIATEJ, to sme ho pol hodinu na 200m prevýška čakali a ešte sa vrátili a zobrali mu batoh...

Najhoršie však iba začalo....pri prvom štande sa bavíme o tom,že by som mohol s ním zbehnúť dolu na chatu a potom si sám vyjsť iba na Baranie rohy sa pokochať alebo čo, bo to na ňom je vidno že nevládze a bojí sa....M&M by pokračovali v dvojke na Pyšňák. Chalaň že nie. 


  Cesta štvorková ale s batohom plným matrošu a k tomu trojo mačiek a jedny cepánky,  to som si prevetral kvadráče. Trošku ma hladí, lebo peckové chlebíky s domácou škvarkovou nátierkou zostali u Ondreja spolustopára v batôžku...celý deň jem iba veci skôr na šmak ako na šťavu. Vodu nám chalaň všetkýcm vypíja, lebo páperku v 10tich stupňoch nezloží ani keby ho mali na škripec  za to priviazať. Ani na rady nedá. Bonusom je asi tretia, či štvrtá dĺžka, keď traverzujeme ponad celkom slušnú kolmú stenu...krásny prah a výhľad ako prasa...chalanka trasie ako osiku vo vetre. Pomaličký, pomalýýýý...pokračuje, no neva... Pod jednou peknou vežou už búchajú nervy, pretože je pol druhej preč a pred nami sú štyri veže už naozaj štvorkového lezenia, nie chodenia. Do tmy to takýmto tempom nestihneme  ani keby čo sa dialo.
  Schádzame dole, víťazoslávne týči sa Pyšný štít nad našimi hlavami...na Terynku zase pôrod, chalaň zostupuje ako z osemtisícovky snáď...čo tri kroky to desať sekúnd pauza.
  Marek sa šmýka na bunde, ja si pokluskávam dole žľabom, lebo sniežik je už roztopený, pekne to ide....
Na Téryne sa nažváchame kapustnice a sklusáme do Smokovca. Dobre padla, lebo za celý deň som strovil len zo deka orieškou a jeden a pol chlebíka, síce v koncetrovanej forme (rozumej rozmliaganý matrošom) a pár banánov.


     Tož pekný deň za nami, škoda len že fotka Pyšného v typickej štítovej póze sa jednoducho neudiala. Týmto sme sa poučili ako partia a spoluliapačov si budeme vyberať obozretnejšie. Ako Marečkan povedal, ide s nami ten , čo Smokovec- Terynu v zime dá pod dve hodiny, s batohom :D to vyznelo, ako keby už som mnou nerátal :D bo som to dal až za dve celé :D

  Týmto sa chcem dotyčnému chalaňovi ospravedlniť za možno odmerané správanie, ale naozaj sme boli sklamaný...v podstate až nahnevaný.
  
  Bonusom je ďalší deň v horách nad dva litríky, nejaké tie červené krvinky, perfektné výhľady a prevetraný pohybový aparát...trošku som si aj pohladoval, bo tak sa mi o tých škvarkoch snívalo, že už aj cepíny majú prezývku...š-quarkovú :D

5 komentárov:

 1. Duri ja ze volaco riadne v nedelu zletis ... a ty takto. Si sa uz len na lezenie dal ci ako ?
  my sme do rana spali na Baranci v snehu zakopani, a rano ked som videl tie podmienky som riadne banoval ze som si hore nezobral aspenika nalahko. co uz predpoved vravela o 7ms, co aj vecer a do polnoci bolo a este zo severu, ale rano bolo mega, o 8mej ca.2-3 juhu....

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. bol perfektný deň na lietanie...to máš pravdu

   Odstrániť
  2. A ten bivak....videl som fotky...perfektné...to by chcelo ana silvera ísť!!!

   Odstrániť
 2. Hm, tam som bol cca pred 3 rokmi. Ale to este nebol snezik:
  https://www.geocaching.com/seek/log.aspx?LUID=1a71ca4d-60a0-4bfa-8a4e-9fe36bcc79f5
  Neviem ci ti geocaching daco hovori, kazdopadne je tam hore aj keska.
  Niekedy by som sa k tebe rad pripojil na taky dobrodruzny vylet ak budes mat daky dobry ciel :D. Momentalne byvam/makam v BA, ale auticko mam a dovolenku zvacsa nie je az taky problem vybavit.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ja mám totie liapačky len ako doplnkový šport...takže to moc nehrotím
   čo znamená dobrý cieľ? Ako si to predstavuješ?

   na vianoce niečo plánujem, možno to bude parádne ak to vyjde ale nebudem predbiehať lebo hrá v tom rolu vietor :)

   Odstrániť